• 08sty

    Możesz spotkać tu wiele rzadkich i wspaniałych gatunków roślin!

    Symbolem bałtyckich plaż jest mikołajek nadmorski. Ten niewielki kwiat potrafi przetrwać w skrajnie niekorzystnych warunkach. Stawia opór wysokiej temperaturze i nadmorskim wiatrom, niestety przegrywa z turystą bezmyślnie spacerującym po wydmach. Mikołajek nadmorski jest rośliną podlegającą ścisłej ochronie, zagrożeniem dla niego jest nie tylko działalność człowieka, ale również róża pomarszczona. Ten gatunek róży wykorzystywany był jako wzmocnienie wydm, jednak jego gwałtowne rozprzestrzenienie spowodowało zajmowanie naturalnych siedlisk mikołajka.

    Rośnie u nas także rosiczka okrągłolistna. Rośliny te wabią ofiary do swych czułek kroplami lepkiej, błyszczącej cieczy. Po utknięciu owada liście zamykają się co trwa ok. 3 godz. Później otwierają się dopiero jak strawią pokarm, czyli po 24 godz. 

    Kiedyś Mierzeja Wiślana była porośnięta lasami liściastymi m.in. olchą, lipą, dębem, klonem. W wyniku intensywnej wycinki lasów wydmy zaczęły się przemieszczać w kierunku Zalewu Wiślanego. Aby zaradzić przemieszczaniu się wydm zaczęto sadzić rośliny wydmowe i drzewa głównie sosny. To własnie dlatego na Mierzei Wiślanej znajdują się w większości sosnowe lasy. Bryza morska i olejki sosnowe tworzą idealne warunki dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych.

    Galeria – roślinność w gminie Sztutowo.