• 08sty

  Czy wiesz, że rosną u nas ananasy?

  „Rosyjski ananas” to potoczna nazwa rokitnika zwyczajnego, krzewu charakterystycznego dla terenów nadmorskich. Jego owoce zawierają dużo witamin jednak zanim zdecydujesz się na spróbowanie tego owocu pamiętaj, że jest to roślina pod ścisłą ochroną.

  Czy w Bałtyku żyją delfiny?

  Morświn „kuzyn” delfina jest krytycznie zagrożonym gatunkiem walenia żyjącym w Bałtyku. Żyje ich tutaj ok. 450 ( dane grudzień 2014). W kwietniu i w maju istnieje największa szansa obserwacji tego ssaka przy brzegu Mierzei Wiślanej.

  Czy wiesz jak postępować, gdy spotkasz na plaży fokę?

  Nie jest to aż takie nierealne. W pobliskim rezerwacie Mewia Łacha mieszka ich kilkadziesiąt. Pamiętać należy, że nie wyganiamy jej do wody, nie zbliżamy się. UWAGA FOKA GRYZIE!!!  Zawiadom Błękitny Patrol WWF 795 536 009!

   Nowe gatunki zwierząt w Bałtyku!!!!

  Pojawienie się nowych gatunków zwierząt zawsze jest ekscytujące. Niestety, często dotyczy to gatunków inwazyjnych, czyli obcych pod względem ekologicznym i zagrażającym naszym rodzimym zwierzętom.

  Tym razem dotyczy to skorupiaków i mięczaków. Nowym skorupiakiem jest wąsonóg żyjący głównie w ciepłych morzach tropikalnych. Jego łacińska nazwa to Megabalanus coccopoma (nie ma jeszcze nazwy polskiej).

  Natomiast nowym mięczakiem okazał się Rangia cuneata.

  Jego muszelki możemy znaleźć już w okolicy Sztutowa!!!!!!!!!!!!!!

  Zachęcam do spacerów na plaży. A jak wyglądają nowi mieszkańcy możemy zobaczyć tutaj: http://hel.hel.univ.gda.pl/aktu/lastminut/nowe_muszelki.html

   

  Galeria – ciekawostki.